Unione Sportiva Triestina Calcio 1918, i njohur më mirë si U.S. Triestina, ose akoma më thjeshtë Triestina është një ekip futbollistik italian, më vendodhje në qytetin e Triestes.

U.S. Triestina
Pseudonimi(et)Rossoalabardati
Themeluar2 shkurt 1918
StadiumiStadio Nereo Rocco
Kapaciteti21 166
PronariFlamuri Mario Biasin
TrajneriFlamuri Massimo Pavanel
LigaSerie C
2018–192
UebfaqjaClub website

Triestina lind nga bashkimi i FC Trieste dhe CS Ponziana.