Hape menynë kryesore

Wellington

(Përcjellë nga Uellington)


Wellingtoni është kryeqyteti i Zelanës së Re dhe ndodhet në jugperëndim të ishullit verior mes Cook Strait dhe Rimutaka Range. Wellingtoni është qyteti i dytë më i madh në Zelandë me 381,900 banorë.

Wellington
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Zelanda e Re
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 444 km2
Popullsia Popullsia urbane[1] [2] 381,900 banorë
Dendësia urbane 860.1
km2/ banorë
Dendësia Popullsia e qendrës 385,600 banorë
Dendësia e qendrës 277.4
banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 27 Maj,1703
Kodi Postal 190000–199406
Faqja Zyrtare Wellington

Përmbajtja

HistoriaRedakto

Në 1865, Wellingtoni u bë kryeqyteti i Zelandës së Re duke zënë vendin e Auckland-it.

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PopullsiaRedakto

GaleriaRedakto

 
Gjiri i Wellington
 
Foto e marrë natën nge Mali Victoria
 
Qendra e qytetit.
 
Mali Viktoria

ReferencatRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto