Uliks Fehmiu (Serbe: Уликс Фехмију 3 korrik, 1968, Beograd), aktor i filmit dhe teatrit me origjinë shqiptare.

Uliks Fehmiu
[[Skeda:|220px]]
U lind në3 korrik 1968
Kombësiashqiptar

BiografiaRedakto

Uliks Fehmiu ka studiuar në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd. Është djali i aktorit me fame botërore Bekim Fehmiu dhe aktores Branka Petriç. Ai është fitues i çmimit "Perandori Kostandin" në Nish, dhe "Zemra e Sarajevës" në festivalin në Sarajevë për rolin e saj në Ustanicka ulica si aktori më i mire.[1]

Është i martuar me aktoren Snezhana Bogdanoviq, me të cilën ka vajzën me emrin Nika.

FilmografiaRedakto

 • Početni udarac 1990.
 • Iza zida 1990.
 • Zaboravljeni 1991.
 • Prokleta je Amerika 1992.
 • Crni bombarder 1992.
 • Bulevar revolucije 1992.
 • Bizantijsko plavo 1993.
 • Ne veruj ženi koja puši gitanes bez filtera 1995.
 • Udri jače manijače 1995.
 • Saht 2002.
 • Dobro uštimani mrtvaci 2005.
 • Sutra ujutru 2006.
 • Bijeli, bijeli svijet 2010.
 • Hindustani ulica 2012.
 • Our Everyday Life 2015

ReferimeRedakto

 1. ^ "B92:Uliks Fehmiu: Film je timski rad". b92.net. Marrë më 5 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto