Universiteti Shtetëror i Moskës

Koordinatat: 55°42′10″V 37°31′50″L / 55.70278°V 37.53056°L / 55.70278; 37.53056

Universiteti Shtetëror i Moskës (Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова) është universiteti më i madh dhe më i vjetër në Rusi. Është bërë në 1755 dhe është në Moskë. Është bërë nga Ivan Shuvalov dhe Mikhail Lomonosov. Ajo është emëruar pas Lomonosov.

Moskva MGU 2.jpg


 Commons: Moscow State University – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale