Universiteti Tsinghua,[1] (kinezisht: 清华大学, pinyin: Qīnghuá Dàxué) është një universitet kërkimor i vendosur në Pekin, Republika Popullore e Kinës. Tsinghua u themelua në 1911 si "Kolegji Tsinghua" dhe u riemërua si "Universiteti Kombëtar Tsinghua" në vitin 1928.[2] 

Qendra e kampusit të Universitetit Tsinghua

Nën sloganin e tij bazuar mbi Vetë-Disiplinë dhe Përkushtim Social, Universiteti Tsinghua e përshkruan veten si të përkushtuar për përsosmërinë akademike, mirëqenien e shoqërisë kineze dhe të zhvillimin global.[3] 

I dalluar në fushat e kërkimit shkencor dhe mësimdhënjes, Universiteti Tsinghua renditet vazhdimisht si një nga institucionet akademike më të mira të Kinës, së bashku me Universitetin e Pekinit.[4][5][6][7][8]

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Also sometimes written as Qinghua University.
  2. ^ "Tsinghua University". Arkivuar nga origjinali origjinali më 15 korrik 2014. Marrë më 14 prill 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Introduction of Tsinghua University". Tsinghua.edu.cn. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 prill 2012. Marrë më 22 prill 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ www.chinaeducenter.com. "University in China. China Education Center". Chinaeducenter.com. Marrë më 2012-04-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "2009 China University Ranking". China-university-ranking.com. 24 dhjetor 2008. Marrë më 2012-04-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Univ ranking in China 200" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 10 shtator 2008. Marrë më 2012-04-22. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "World University Rankings 2014-15". Times Higher Education. Marrë më 15 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "World University Rankings". Top Universities. Marrë më 15 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto


  Ky artikull në lidhje me Universiteti është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.