Universiteti i Mostarit (kroatisht: [Sveučilište u Mostaru] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); Latin: [Universitas Studiorum Mostariensis] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)) është universitet publik dhe ndodhet në Mostar, Bosnjë dhe Hercegovinë.

Universiteti i Mostarit
Sveučilište u Mostaru
Latin: [Universitas Studiorum Mostariensis] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
LlojiPublik
Themelimi11 shkurt 1977[1]
RektoriZoran Tomić
Studentë9417
KampusiUrban
AffiliationsUniversititi i Mostarit
Faqja zyrtareFaqja Zyrtare

Universiteti ka dhjetë fakultete dhe një Akademi të Arteve të Bukura, me 50 diploma, 46 specializime dhe 70 grupe studimore. Kjo e bën Universitetin e Mostarit një nga universitetet më të larmishme në vend.[2]

HistoriaRedakto

Organizimi dhe administrimiRedakto

StudentëtRedakto

Shiko edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ Povijest Sveučilišta u Mostaru
  2. ^ "Počela nova akademska godina za 16 000 studenata Sveučilišta u Mostaru" (në kroatisht). Grad Mostar. 1 tetor 2013. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2014. Marrë më 16 dhjetor 2014.

Lidhje të jashtmeRedakto