Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Utrecht (kthjellim).


Utrecht është një bashki në provincën Utrecht në Holandë me sipërfaqe 99.32 km² dhe popullsi 312634 banorë[1]. Utrecht është kryeqendra e bashkisë.

Utrecht
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Utrecht city.svg
Pamje nga Utrecht

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Utrecht
Kryekomunari Aleid Wolfsen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°05′20″V 5°06′56″L / 52.0889°V 5.11556°L / 52.0889; 5.11556 (Utrecht)Koordinatat: 52°05′20″V 5°06′56″L / 52.0889°V 5.11556°L / 52.0889; 5.11556 (Utrecht)
Lartësia 4 m (m.n.d)
Sipërfaqja 99,32 km2
Popullsia 312.634 banorë 2011
Dendësia 3.147,74 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 030
Kodi Postar 3500-3585
Kodi statistikor 0344
Vendndodhja
Utrecht is located in Hollandë
Utrecht
Utrecht
Utrecht – harta_foto
www.utrecht.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Utrecht