Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Valkenburg aan de Geul (kthjellim).


Valkenburg aan de Geul është një qytet dhe komunë në provincën LimburguHolandë me sipërfaqe 36.91 km² dhe popullsi 17027 banorë[1]. Valkenburg është kryeqendra e komunës.

Valkenburg aan de Geul
—  komuna  —
stema_figuraFlag of Valkenburg aan de Geul.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Limburgu – stema Limburgu
Kryeqëndra Valkenburg
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°51′52″V 5°49′50″L / 50.8644°V 5.830556°L / 50.8644; 5.830556 (Valkenburg aan de Geul)Koordinatat: 50°51′52″V 5°49′50″L / 50.8644°V 5.830556°L / 50.8644; 5.830556 (Valkenburg aan de Geul)
Sipërfaqja 36,91 km2
Popullsia 17.027 banorë 2011
Dendësia 461,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 043
Kodi Postar 6300-6305, 6325, 6341, 6342
Kodi statistikor 0994
Valkenburg is located in Hollandë
Valkenburg
Valkenburg
Valkenburg aan de Geul – harta_foto
www.valkenburg.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Limburgu