Vankuvër

qytet në Kolumbinë Britanike, Kanada
(Përcjellë nga Vancouver)

Vankuver (anglisht: Vancouver /væŋˈkuːvəɹ/) është një qytet (city) në Provincën Kolumbia Britanike, Kanada. Komuna ka një sipërfaqe 114,67 km² dhe popullsi 615.473 banorë.[1]

Vankuver
qytet (city)
Stema zyrtare e Vankuver
Popullsia
 • Gjithsej615,473
Faqja zyrtarewww.city.Vankuver.bc.ca/
Vancouver

Vankuvër është qytet kanadez në krahinën e Kolumbisë Britanike dhe qyteti më i madh në pjesën perëndimore të Kanadës dhe i treti për nga madhësia në Kanadë me një popullsi prej 611.869 banorësh, ndërsa së bashku me rrethinën (viti 2007) ka pasur 2.524.113 banorë.

Prefekti i Vankuvërit është Sam Sullivan. Në Vancouver do të mbahen lojrat e XXI olimpike dimërore në vitin 2010. Në Vankuvër ka lindur albanologu i shquar Robert Elsie.

Lidhje të jashtme

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike