Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veere (kthjellim).


Veere është një qytet dhe komunë në provincën ZelandaHolandë me sipërfaqe 207.09 km² dhe popullsi 21953 banorë[1]. Domburg është kryeqendra e komunës.

Veere
—  komuna  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Zelanda – stema Zelanda
Kryeqëndra Domburg
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°32′49″V 3°32′25″L / 51.546944°V 3.5402778°L / 51.546944; 3.5402778 (Veere)Koordinatat: 51°32′49″V 3°32′25″L / 51.546944°V 3.5402778°L / 51.546944; 3.5402778 (Veere)
Sipërfaqja 207,09 km2
Popullsia 21.953 banorë 2011
Dendësia 106,01 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0118
Kodi Postar 4350-4379
Kodi statistikor 0717
Domburg is located in Hollandë
Domburg
Domburg
Veere – harta_foto
www.veere.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Zelanda