Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Venlo (kthjellim).


Venlo është një qytet dhe komunë në provincën LimburguHolandë me sipërfaqe 128.44 km² dhe popullsi 99853 banorë[1]. Venlo është kryeqendra e komunës.

Venlo
—  komuna  —
stema_figuraVenlo vlag.svg
Pamje nga Venlo

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Limburgu – stema Limburgu
Kryeqëndra Venlo
Statistika dhe Territori
Koordinatat 51°22′07″V 6°10′16″L / 51.368611°V 6.1711°L / 51.368611; 6.1711 (Venlo)Koordinatat: 51°22′07″V 6°10′16″L / 51.368611°V 6.1711°L / 51.368611; 6.1711 (Venlo)
Sipërfaqja 128,44 km2
Popullsia 99.853 banorë 2011
Dendësia 777,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 077
Kodi Postar 5900-5951
Kodi statistikor 0983
Vendndodhja
Venlo is located in Hollandë
Venlo
Venlo
Venlo – harta_foto
www.venlo.nl

ReferimeRedakto

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Provinca Limburgu