Viljandi është një qytet në Estoninë jugore. Është qytet i vjetër, me rrënoja mesjetare, dhe njihet ndryshe dhe si kryeqyteti kulturor i Estonisë për shkak të festivaleve të muzikës që mbahen aty çdo verë.

Viljandi
Viljandi
Qytet
Bashkia e Viljandit
Bashkia e Viljandit
Popullsia
 • Gjithsej19.150
Faqja zyrtarewww.viljandi.ee

Historia Redakto

Popullsia Redakto

Gjeografia dhe klima Redakto

Qyteti ndodhet në luginën e Liqenit të Viljandit. 27% e qytetit është zonë e gjelbër, me parqe e pemë të ndryshme.

Kultura Redakto

Viljandi quhet dhe kryeqyteti kulturor i Estonisë, pasi aty ndodhet Akademia e Kulturës e Viljandit.

Foto Redakto

Lidhje të jashtme Redakto

Referime Redakto