Virginia Prince

aktiviste amerikane

Virginia Charles Prince (23 nëntor 1912 - 2 maj 2009) ishte një aktiviste transgjinore amerikane, e cila botoi revistën Transvestia dhe nisi Shoqatën për Vetën e Dytë për meshkuj heteroseksualë.

Virginia Prince
Portrait of Virginia Prince.jpg
Vendlindja Los Angeles, California, Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Jeta e hershmeRedakto

Virginia lindi me emër Arnold Lowman më 23 nëntor 1912, në Los Anxheles, Kaliforni.[1] [2]Rreth moshës dymbëdhjetë vjeçare, Prince filloi të vishte sipas gjinisë së kundërt, duke përdorur rrobat e nënës. Gjatë kohës së saj në shkollën e mesme, Prince filloi të veshej ashtu më shpesh dhe kalonte si vajzë në publik.[3] Kjo arriti një pikë kritike kur Virxhinia, në moshën 18 vjeçare, shkoi në një festë të Halloween-it të kishës - jo vetëm në veshje të një gruaje, por me të vërtetë duke kaluar si grua - dhe fitoi çmimin e parë. Kjo shënoi "... rastin e parë në të cilin Prince u shfaq me dëshirë para të tjerëve si një vajzë ...". Vajza e një babai kirurg dhe një nëne që punonte në fushën e investimeve të pasurive të paluajtshme, jeta e hershme e Prince ishte një privilegj, me familjen që ishte në fjalët e saj "... socialisht të shquar.[4]

Edukimi dhe periudha e tranzicionitRedakto

Prince nuk ishte aq e hapur me transvestizmin e saj pasi ajo u bë në jetën e mëvonshme, megjithatë falë një psikiatri që konsultoi - në moshën 30-vjeçare - ajo filloi të jetonte një mënyrë jetese më të rehatshme dhe të hapur. Pavarësisht se ishte diagnostikuar më parë me një kompleks të pazgjidhur të Oedipus, Prince ia besoi doktorit të saj për prirjen e saj për veshje, i cili, në kthim, e këshilloi atë të "... të mësojë të pranojë vetveten ... dhe ta shijojë atë".

Prince e vlerësoi këtë psikiatër, i cili i'a përkujtoi se ka shumë të tjerë që jetojnë një mënyrë jetese të ngjashme, me transvestinë duke marrë një përmasë gjithëpërfshirëse, si një subjekt i vetë-pranimit. [5]

ReferimetRedakto

  1. ^ Elkins, Richard; King, Dave (2006). Virginia Prince: Pioneer of Transgendering. Birghamton: Haworth Medical Press Inc. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Revista Iliria
  3. ^ Bullough, Edis; Bullough, V.L; Fithian, M.A; Hartman, W.E; Klein, R.S (1997). Prince, Virginia. "My Accidental Career." How I Got Into Sex. Buffalo: Prometheus Books. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Revista Iliria
  5. ^ Revista Iliria