Ky artikull ose sektor përmban informacione për ngjarjet të cilat do të zhvillohen në të ardhshmen.
Përmbajtja e këtij artikulli mund të ndryshojë shumë shpejt. Ju lutemi të keni parasysh aktualizimin e detajeve.


Shekulli XXI: Vitet 2000-Vitet 2010-Vitet 2020-Vitet 2030-Vitet 2040


Vitet 2050-Vitet 2060-Vitet 2070-Vitet 2080-Vitet 2090

Ngjarje Redakto

Lindje Redakto

Vdekje Redakto

Kulturë Redakto

Moda Redakto

Trendet e modës në fillim të viteve 2020 janë frymëzuar kryesisht nga vitet 2000s.[1][2][3] Veshja e një maske dekorative për të parandaluar përhapjen e sëmundjes COVID-19 ishte një trend mode në fillim të viteve 2020s.[4]

Muzikë Redakto

Deri në vitin 2020, TikTok ishte bërë një platformë muzikore jashtëzakonisht popullore në mediat sociale.[5] Streaming në platforma të tilla si Spotify, YouTube Music, Amazon Music dhe Apple Music u rrit për shkak të pandemikës COVID-19. Festivale të tilla si Coachella u anulluan për shkak të virusit. Epidemia COVID-19 shkatërroi biznesin e udhëtimeve.[6][7]

Pop, hip hop, R&B, nu skool breaks dhe nu disco mbizotëroi pjesën e hershme të dekadës.[8]

Videolojëra Redakto

Nintendo Switch vazhdoi të jetë i popullarizuar në mesin e gamers. Animal Crossing: New Horizons kishte shitur mbi 31 milion kopje në Nintendo Switch,[9] duke e bërë atë loja e dytë më e shiturNintendo Switch. Suksesi i saj i është atribuar pjesërisht lirimit të tij mes porosive të qëndrimit në shtëpi botërore gjatë pandemikës COVID-19.

Arketektura Redakto

Ka një ringjallje në arkitekturën ekspresioniste. Stadiumi SoFi u përfundua më 8 shtator 2020 dhe është një komponent i Parku i Hollivudit, një lagje e planifikuar për t'u zhvilluar në Inglewood, Kaliforni. Stadiumi shërben si shtëpi për Los Angeles Rams dhe Karikuesit e Los Anxhelosit. Stadiumi SoFi do të presë Super Bowl LVI në shkurt 2022.[10] Stadiumi do të organizojë gjithashtu ceremonitë e hapjes dhe mbylljes, futbollit dhe stolive me hark në Lojërat Olimpike Verore 2028, të cilat do të mbahen në Los Anxhelos, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës.[11]

Ushqim Redakto

Aplikacionet e dërgimit të ushqimit si DoorDash, Menulog, Uber Eats, GrubHub dhe Just Eat Takeaway lulëzuan për shkak të pandemikës COVID-19.[12][13]

Referime Redakto

 1. ^ McKay, Rhys, red. (25 shkurt 2020). "The 10 Best Trends From 2000s Fashion For Men". Who (në anglisht). Marrë më 25 shtator 2020.
 2. ^ Malivindi, Diandra, red. (27 maj 2020). "9 Trends From The 2000s That Are Surprisingly Back In Style". InStyle (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2020. Marrë më 25 shtator 2020.
 3. ^ "Gen Z Is Bringing the 2000s Back...Here's How Brands Can Keep Up". YPulse (në anglisht). 18 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali më 26 shtator 2020. Marrë më 25 shtator 2020.
 4. ^ Segran, Elizabeth, red. (23 prill 2020). "The hot fashion accessory of 2020? Masks, masks, and more masks". Fast Company (në anglisht). Marrë më 20 janar 2021.
 5. ^ "How TikTok became 2020's most important music platform — from 'Old Town Road' to 'Toosie Slide'". Yahoo (në anglisht). 2020-04-22. Marrë më 2021-01-20.
 6. ^ Wood, Mikael (9 korrik 2020). "How the music business is faring amid the COVID-19 pandemic". Los Angeles Times (në anglisht). Marrë më 2021-01-20.
 7. ^ King, Ashley (2020-10-30). "YouTube Says It Has 30 Million Premium and Music Subscribers". Digital Music News (në anglisht). Marrë më 2020-10-30.
 8. ^ Justin Curto (red.). "Dance Music Waited Until 2020, of All Years, to Get Its Mojo Back". Vulture Magazine (në anglisht).
 9. ^ "3rd Quarter Results for Fiscal Year Ending March 2021" (PDF). Nintendo (në anglisht). 1 shkurt 2021. Marrë më 19 nëntor 2021.
 10. ^ "Future Super Bowl locations detailed". RSN (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 1 prill 2022. Marrë më 2 janar 2022.
 11. ^ "LA 2028 Summer Olympics – Summer Olympic Games in the USA" (në anglisht). International Olympic Committee. 1 prill 2021.
 12. ^ "The pandemic has more than doubled food-delivery apps' business. Now what?". Market Watch (në anglisht).
 13. ^ "Menulog saw an 104% increase in orders and added 8,000 new restaurants — and now the delivery company wants to conquer regional Australia". Business Insider (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 31 tetor 2021. Marrë më 2 janar 2022.