Koordinatat: 50°05′V 8°14′L / 50.083°V 8.233°L / 50.083; 8.233

Wiesbaden, (lexo: Vizbaden), është kryeqytet i federatës Hessen dhe radhitet si qytet i dytë më i madhi pas Frankfurt am Main. Qyteti me gjithsej 26 burime termal (banjë shëruese) , njihet si një prej qyteteve më të vjetra të banjave natyrale në Evropë. Qyteti numëron diku rreth 276.000 banorë.

Wiesbaden
Qytet
noform
Stema_figura
Sipërfaqja dhe popullsia
Popullsia 276 000 banorë
Faqja Zyrtare Web faqja

HistoriaRedakto

GjeografiaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Vizbaden përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Katerina Cilka' [1].

PolitikaRedakto

Shih edheRedakto


Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007