Vodnjan (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë IstraKroaci.

Vodnjan
—  Qytet  —
flamuri_figura
Pamje nga Vodnjan

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Istra
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.96°0′0″V 13.85°0′0″L / 44.96000°V 13.85000°L / 44.96000; 13.85000 (Vodnjan)Koordinatat: 44.96°0′0″V 13.85°0′0″L / 44.96000°V 13.85000°L / 44.96000; 13.85000 (Vodnjan)
Popullsia 3.667 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Vodnjan is located in Kroacia
Vodnjan
Vodnjan

DemografiaRedakto

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3667 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3645 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3406 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.6%[2].

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Vodnjan – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

ReferimeRedakto

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Istra