Vonica është një qytet në pjesën veriperëndimore të Etolia-Akarnanisë në Greqi, selia e komunës së Aktio-Vonicës. Popullsia 4,916 (2011). Qyteti i plazhit ndodhet në bregun jugor të Gjirit Ambrakian dhe dominohet nga një kështjellë veneciane në një kodër. Vonica është 13 kilometres (8 mi) në juglindje të Prevezës, 18 kilometres (11 mi) në verilindje të Lefkadës dhe 90 kilometres (56 mi) veriperëndim të Agrinit. Rruga Kombëtare Greke 42 ( Lefkada - Amfilochia) kalon përmes Vonicës.* [1]

Vendbanimet Redakto

  • Vonica
  • Aktio - Actium
  • Nea Kamarina

Popullsia Redakto

viti Qyteti Komuniteti
1981 3836 -
1991 4037 -
2001 3840 4081
2011 4703 4916

Shih edhe Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "Twinnings" (PDF). Central Union of Municipalities & Communities of Greece. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 janar 2016. Marrë më 2013-08-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)