Vung Tau (Vũng Tàu)është kryeqyteti i provincës së Ba Ria-Vung Tau, rajoni e Dong Nam Bo, Vietnami. Ky qytet ka mbi 303.988 banorë në një sipërfaqe prej 140 km² dhe kështu është qyteti më i madh në Vung Tau. Aeroporti Vung Tau: (vietnamsht: Sân bay Vũng Tàu) është aeroporti ndërkombëtar i qytetit vietnamez Vung Tau.

Vung Tau
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Vietnami
Qarku Dong Nam Bo
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 140 km2
Popullsia 303'988 banorë
Dendësia 2142 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +84511
Faqja Zyrtare Faqja zyrtare