Wellington është kryeqyteti i Zelanës së Re dhe ndodhet në jugperëndim të ishullit verior mes Cook Strait dhe Rimutaka Range. Wellingtoni është qyteti i dytë më i madh në Zelandë me 381,900 banorë.

Wellington
Qytet
noform
Administrimi
Shteti Flamuri Zelanda e Re
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 444 km2
Popullsia Popullsia urbane[1][2]381,900 banorë
Dendësia urbane 860.1
km2/ banorë
Dendësia Popullsia e qendrës 385,600 banorë
Dendësia e qendrës 277.4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 27 Maj,1703
Kodi Postal 190000–199406
Faqja Zyrtare Wellington

HistoriaRedakto

Në 1865, Wellingtoni u bë kryeqyteti i Zelandës së Re duke zënë vendin e Auckland-it.

GjeografiaRedakto

EkonomiaRedakto

PopullsiaRedakto

GaleriaRedakto

 
Gjiri i Wellington
 
Foto e marrë natën nge Mali Victoria
 
Qendra e qytetit
 
Mali Viktoria

ReferimetRedakto

  1. ^ "Wellington City Council Annual Plan 2007-2008" (PDF). Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 9 shkurt 2013. Marrë më 2008-08-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.stats.govt.nz/NR/rdonlyres/A886F4B5-9477-4DE8-84E7-3CFEA89D673E/39402/snpeat30jun08alltablesprov1.xls

Lidhje të jashtmeRedakto