Whistler (Kolumbia Britanike)

Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Whistler (kthjellim).


Whistler është një qytetDistrikti rajonal i Vankuverit të Madh, provinca Kolumbia Britanike, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 24040 km² dhe popullsi 9824 banorë.[1]

Whistler
—  qytet  —
Pamje nga Whistler (Kolumbia Britanike)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Kolumbia Britanike
Ndarja statistikore Distrikti rajonal i Vankuverit të Madh
Kryebashkiaku Ken Melamed
Statistika dhe Territori
Koordinatat 50°7′15″V 122°57′16″P / 50.12083°V 122.95444°P / 50.12083; -122.95444 (Whistler)Koordinatat: 50°7′15″V 122°57′16″P / 50.12083°V 122.95444°P / 50.12083; -122.95444 (Whistler)
Lartësia 670 m (m.n.d)
Sipërfaqja 24.040 km2
Popullsia 9.824 banorë 2011
Dendësia 0,41 banorë/km2
Kodi Postar V0N
Vendndodhja
Whistler is located in Kanadaja
Whistler
Whistler
www.whistler.ca/

ReferimetRedakto

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjeraRedakto

  •   Commons: Whistler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtmeRedakto

Stampa:Ndarja administrative në Kolumbia Britanike