50°05′N 8°14′E / 50.083°N 8.233°E / 50.083; 8.233

Vizëbadeni
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej276 000
Faqja zyrtareWeb faqja

Wiesbaden, (lexo: Vizbaden), është kryeqytet i federatës Hessen dhe radhitet si qytet i dytë më i madhi pas Frankfurt am Main. Qyteti me gjithsej 26 burime termal (banjë shëruese) , njihet si një prej qyteteve më të vjetra të banjave natyrale në Evropë. Qyteti numëron diku rreth 276.000 banorë.

Historia

Redakto

Gjeografia

Redakto

Demografia

Redakto

Ekonomia

Redakto

Kultura

Redakto

Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Vizbaden përkujdesen anëtarët e organizuat në Shoqatën shqiptare 'Katerina Cilka' [1].

Politika

Redakto

Shih edhe

Redakto


Burim i të dhënave

Redakto
  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007