William C. Chittick (lindur më 1943) është një filozof, shkrimtar, përkthyes dhe interpretues i teksteve klasike të filozofisë dhe mistikës islame. Është i njohur për punën e tij mbi Rumiun dhe Ibn Arabiun dhe ka shkruar gjerësisht për shkollën e Ibn Arabiut, filozofinë dhe kozmologjinë islame.

William Chittick

William Chittick.jpg

BiografiaRedakto

I lindur në Milford, Connecticut, Chittick përfundoi baçelorin në Kolegjin e Wooster në Ohio, dhe pastaj të shkoi për të përfunduar një doktoraturë mbi letërsinë perse Universitetin e Teheranit nën mbikëqyrjen e Seyyed Hossein Nasr në vitin 1974. Ai mësoi krahsimtari ndërfetare në Universitetin Teknik Aryamehr në Teheran dhe la Iranin para revolucionit. Chittick aktualisht është Profesor i Studimeve Aziatike dhe Aziatiko-Amerikane në Universitetin e Stony Broty.[1][2][3][4][5][6][7][8][9]

Shih edheRedakto

 • Sufizmi
 • Iranistika
 • Rumi
 • Studimet mbi sufizmin
 • Allameh Tabatabaei
 • Hossein Nasr

ReferimeRedakto

 1. ^ "Stony brook edu". Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ World wisdom
 3. ^ Ibnarabi society.org
 4. ^ "Wildriver review by Katherine Schimmel". Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Huffingron post
 6. ^ (in Persian){{{1}}} Anjoman Erfan
 7. ^ "Islam Uga.edu". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2018. Marrë më 1 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Iran news
 9. ^ In Search of the Lost Heart: Explorations in Islamic Thought, William C. Chittick