Xhamia Alaxha Imaret

xhami

Koordinatat: 40°22′56″V 22°33′57″L / 40.3821°V 22.5659°L / 40.3821; 22.5659

Xhamia Alaxha Imaret ose Xhamia e Isak Pashës (Greqisht: Αλατζά Ιμαρέτ, Ισ(χ)άκ Πασά Τζαμί; Turqisht: Alaca İmaret Camii) është një xhami osmane historike në Selanik, Greqia. Ajo është ndërtuar në shekullin 15. nga Turqit Osmanlli.

Xhamia Alaxha Imaret

Xhamia Alaxa Imaret është ndërtuar me urdhër të Isak Pashës në vitin 1484 ose 1487.

ReferimetRedakto

  Commons: Xhamia Alaxa Imaret – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale