Xhamia e Sylejmanies (Turqisht: Süleymaniye Camii) ose Xhamia e Sylejman Pashës ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1522 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e sulltanit Sylejmani i Madhërishëm. Ajo është rikonstruktuar në vitin 1808.

Xhamia e Sylejmanies

Ngjyra e xhamisë Sylejmanie është rozë dhe ajo ka një minare të bukur.

ReferimeRedakto

  Commons: Xhamia Sylejmanie – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Religious Monuments". http://www.rhodes.gr. Municipality of Rhodes. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2012. Marrë më 23 dhjetor 2015. {{cite web}}: Lidhje e jashtme në |website= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)