Kisha e Shën Dhimitrit

kishë
(Përcjellë nga Xhamia e Kasëmit)

Kisha e Shën Dhimitrit (greqisht: Άγιος Δημήτριος Agios Dimitrios) ose Xhamia e Kasëmit (Turqisht: Kasımıye Camisi) është një kishë historike e shekullit të IV në Selanik, Greqi. U shndërrua në xhami në vitin 1430 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e pashës Kasëm Xhezeri dhe u shndërrua në kishë përsëri në 1912.

Kisha e Shën Dhimitrit sot

ReferimetRedakto

  • Sarısakal, Baki. "Selanik Kasımıye Camisi" (PDF). Bakisarisakal.com sitesi. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 23 shtator 2015. Marrë më 22 gusht 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)