Coordinates: 40°21′56″N 22°34′21″E / 40.3656°N 22.5724°E / 40.3656; 22.5724

Xhamia e Re (Greqisht: Γενί Τζαμί Geni Tzami; Turqisht: Yeni Camii) ose Jeni Xami është një xhami osmane historike në Selanik, Greqia. Ajo është ndërtuar në vitin 1902 nga arkitekti italian Poselli Vitaliano.

Xhamia e Re

Xhamia e Re është përdorur për të strehuar Muzeun Arkeologjik të Selanikut në 1925. Sot ajo shërben si një qendër ekspozitë.

ReferimetRedakto

  Commons: Xhamia e Re e Selanikut – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale