Xhamia e Rexhep Pashës

xhami

Xhamia e Rexhep Pashës (Turqisht: Recep Paşa Camii) ështe nje xhami osmane historike në ishullin e Rhodos, Greqi. Ajo është ndërtuar në vitin 1588 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e kryevezirit Rexhep pashë Topalli. Minareja nuk është rikonstruktuar.

Xhamia e Rexhep Pashës

Ngjyra e xhamisë Rexhep Pasha është zi dhe ajo ka vetem një minare të bukur.

ReferimeRedakto

  Commons: Xhamia e Rexhep Pashës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

"Rodos'taki Recep Paşa Camii'ne Çok Yazık Oldu". Turizm Haberleri. Arkivuar nga origjinali më 10 mars 2016. Marrë më 13 shkurt 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)