George Howard Darwin, lindi më 9 korrik të vitit 1845, ishte atronom anglez.

Sir George Howard Darwin
George Darwin sepia tone.jpg
Sir George Howard Darwin
U lind
George Howard Darwin

9 Korrik 1845(1845-07-09)
Down House, Downe, Kent, Anglia
Vdiq7 Dhjetor 1912 (67 vjeç)
Cambridge, Anglia
Kombësiaanglezë
ShkollimiSt John's College, Cambridge
Trinity College, Cambridge
ÇmimetSmith's Prize (1868)
Royal Medal (1884)
Gold Medal of the Royal Astronomical Society (1892)
Copley Medal (1911)
Scientific career
FieldsAstronomi dhe matematike
Academic advisorsEdward John Routh
Notable studentsErnest William Brown
E. T. Whittaker
Firma
Signature of Sir George Darwin.jpg

Përveç studimeve mbi baticat dhe fërkimin baticor në evoluimin e trupave qiellorë, ai hodhi edhe hipotezën e formimit të yjeve të dyzuar, duke e përdorur atë në sistemin Tokë-Hënë. Vdiq në vitin 1912.

Stub biografi.png Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.