Zigota

Zigota (nga greqishtja ζυγωτός zygōtos "bashkë" ose "bashkim", nga ζυγοῦν zygoun "së bashku" ose "të bashkuar") [1] është një qelizë eukariote e formuar nga një proces fekondimi midis dy gameteve. Gjenomi i zigotit është një kombinim i ADN-së në çdo gamete, dhe përmban të gjithë informacionin gjenetik të nevojshëm për të formuar një individ të ri. Në organizmat shumëqelizor, zigoti është faza më e hershme e zhvillimit të individit të ri. Në organizmat me një qelizë (njëqelizor), zigoti mund të ndahet edhe në mënyrë aseksuale, me mitozë, për të prodhuar pasardhës të njëjtë.[2]

Studiuesit Oscar Hertwig dhe Richard Hertwig janë ata të cilët konsiderohet se kanë bërë disa nga zbulimet e para mbi formimin zigotit te kafshët.[3]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "English etymology of zygote". etymonline.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 2017-03-30. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Human zygote edited genetically Archived 2015-05-18 at the Wayback Machine.
  3. ^ "Richard von Hertwig – Wikipedia" (gjermanisht) German Wikipedia, 2006-10-29, de.wikipedia.org webpage: GermanWP-Richard_von_Hertwig.