Zonja e Parë e Shqipërisë, është titulli jozyrtare i bashkëshortes së Presidentit të Shqipërisë.

Historia

Redakto

Gratë mbretërore të Shqipërisë ishin bashkëshortët e monarkëve shqiptare. Ata përdoren titujt Mbretëresha e shqiptarëve, Mbretëresha e Shqipërisë, Princesha e Shqipërisë, Zonja e Mbretërisë së Shqipërisë, etj.

 
Donika Kastrioti, gdhendje nga 1596

Më 21 prill 1451, Ardenicës Manastiri, George Kastrioti Skënderbeu u martua me Donika Kastrioti, vajza e Gjergj Arianiti, një nga fisnikët shqiptarë më me ndikim.

Më 28 nëntor 1912, Shqipëria shpalli pavarësinë e saj, Ismail Qemali gruaja e tij greke Kleoniqi Sumerli kishte vdekur para se ai te bëhej shefi i parë dhe Kryeministri i Shqipërisë, [1]

Lidhje te jashtme

Redakto
Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ Roland Qafoku: Gruaja e Ismail Qemalit Kleoniqi Sumerli, e veja nga fisnikët e Greqisë Arkivuar 4 mars 2016 tek Wayback Machine, Gazeta Metropol (in Albanian)