Ålesund është një komunëqarkun Møre og Romsdal, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 98 km² dhe popullsi 41385 banorë[1].

Ålesund
Stema zyrtare e Ålesund
Popullsia
 • Gjithsej41.385
Faqja zyrtarewww.alesund.kommune.no

Demografia Redakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime Redakto

Projekte të tjera Redakto

  •   Commons: Ålesund – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme Redakto