Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Øygarden (kthjellim).


Øygarden është një komunëqarkun Hordaland, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 67 km² dhe popullsi 4168 banorë[1].

Øygarden
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Qarku Hordaland
Kryeqëndra Tjeldstø
Gjuha zyrtare Norvegjisht Nynorsk
Kryekomunari Olav Martin Vik (lista civica)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°36′V 4°49′L / 60.600°V 4.817°L / 60.600; 4.817 (Øygarden)Koordinatat: 60°36′V 4°49′L / 60.600°V 4.817°L / 60.600; 4.817 (Øygarden)
Sipërfaqja 67 km2
Popullsia 4.168 banorë 2008
Dendësia 62,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Øygarding
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0624
Tjeldstø is located in Norvegjia
Tjeldstø
Tjeldstø
Øygarden – harta_foto
www.oygarden.kommune.no

DemografiaRedakto

 
Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto