Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hordaland (kthjellim).


Hordaland është një qarkrajonin VestlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 15440.03 km² dhe popullsi 489091 banorë[1].

Hordaland
Hordaland fylke
—  qark  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Vestlandet
Kryeqëndra Bergen
Kryekomunari Tom-Christer Nilsen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°15′V 6°00′L / 60.25°V 6°L / 60.25; 6 (Hordaland)Koordinatat: 60°15′V 6°00′L / 60.25°V 6°L / 60.25; 6 (Hordaland)
Sipërfaqja 15.440,03 km2
Popullsia 489.091 banorë 2008
Dendësia 31,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-12

Hordaland – Vendndodhja

www.hordaland.no

ReferimeRedakto

Projekte të tjeraRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto