Žarko Jovanović (26 dhjetor 1925 – 26 mars 1985) ishte një muzikant rom serb, i cili njihet për kompozimin e himnit romak Gelem, Gelem.[1]

Žarko Jovanović
Жарко Јовановић
U lind26 Dhjetor 1925(1925-12-26)
Batajnica, Beograd, Mbretëria serbo-kroato-sllovene
PrejardhjaBeograd, Serbi
Vdiq24 Mars 1985 (59 vjeç)
Paris, Francë
ZhanretMuzika rome
PunaMuzikant, kompozitor
VeglatBalalaika
Vitet aktive1949-1985

BiografiaRedakto

Jovanović ka lindur në Batajnicë, periferi të Beogradit në vitin 1925. Gjatë Luftës së Dytë Botërore u burgos në tre kampe. Pas kësaj ai u bashkua me partizanët jugosllavë. Në kohën e luftës, Jovanoviq humbi pjesën më të madhe të familjes. Ai u transferua në Paris më 21 shkurt 1964. Jovanović njihej si aktivist rom. Ai mori pjesë në dy kongrese rome, një në 1971 pranë Londrës dhe tjetri në 1978 në Gjenevë. Në Kongresin e Dytë të Romëve ai u emërua Ministër i Kulturës Rome. Ai ishte i njohur në Paris për të luajtur një balalaika, një instrument tradicional rus. Jovanoviq vdiq në Paris në vitin 1985.

ReferimeRedakto

  1. ^ Kalezić, Miško (1984). "Ministar na koljenima" (në kroatisht). Tamburica. Marrë më 6 prill 2012.