22 shtator është dita e 265 e vitit (266 në vitin e brishtë) në kalendarin gregorian. Ka 100 ditët e mbetura deri në fund të vitit. Kjo është shpesh dita e ekuinoks vjeshtak në hemisferën veriore dhe në ditën e ekuinoksit të pranverës në hemisferën jugore.


Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori
Ditët historike
Gushti · Shtatori · Tetori
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30


Ngjarjet

Redakto
 • 66 - Perandori romak Nero krijon Legjioni I Italica.
 • 904 - kryekomandant Zhu Quanzhong vret Perandorin Zhaozong, perandorin parafundit e dinastisë Tang, pasi vënë nën kontroll të qeverisë perandorake.
 • 1236 - Të Lituanezët dhe Semigallians mposhtur Brothers Livonian e Shpatës në betejën e Saule.
 • 1499 - Traktati i Basel
 • 1586 - Beteja e Zutphen: Fitorja Spanish mbi anglisht dhe holandisht.
 • 1598 - dramaturg English Ben Jonson vret një aktor në një duel dhe është akuzuar për vrasje.
 • 1692 - Populli e fundit varur për magji në kolonitë e Amerikës së Veriut të Anglisë ndodh.
 • 1711 - Lufta Tuscarora fillon në sotme Karolinën e Veriut.
 • 1761 - George III dhe Charlotte e Mecklenburg-Strelitz kurorëzohen Mbreti dhe mbretëresha, përkatësisht, të Mbretërisë së Britanisë së Madhe.
 • 1776 - Nathan Hale rri varur për spiunazh gjatë Revolucionit Amerikan.
 • 1789 - Zyra e Shteteve të Bashkuara postuesi kryesor Përgjithshëm është themeluar.
 • 1789 - Beteja e Rymnik përcakton Aleksandër Suvorov si një komandant i shquar rus ushtarak pas humbjes së tij të ushtrisë aleate të forcave superiore Perandoria Osmane.
 • 1792 - Primidi Vendémiaire i vitit 1 të Francës Calendar Republikane si Republika Franceze i parë vjen në ekzistencë.
 • 1823 - Joseph Smith, i Riu thotë ai gjeti fletët e arta në këtë datë pas duke u drejtuar nga Perëndia me anë të Angel Moroni në vendin ku ishin varrosur.
 • 1857 - Të ruse capsizes luftanije Lefort dhe mbytet gjatë një stuhie në Gjirin e Finlandës, duke vrarë të gjithë 826 bord.
 • 1862 - Skllavëria në Shtetet e Bashkuara: një version paraprak i Emancipimit Shpalljes është lëshuar.
 • 1866 - Beteja e Curupaity në Luftën Paraguai.
 • 1869 - opera e Richard Wagner-së Das Rheingold premiera në Mynih.
 • 1885 - Zoti Randolph Churchill bën një fjalim në Ulster në kundërshtim Faqja Rregulle.
 • 1888 - Numri i parë i revistës National Geographic publikohet.
 • 1896 - Mbretëresha Victoria tejkalon gjyshi i saj Mbreti George III si mbretërues monark më të gjatë në historinë britanike.
 • 1908 - Deklarata bullgare e Pavarësisë është shpallur.
 • 1910 - Duka i Shtëpisë Picture Jorkut hapet në Brighton, tani më i vjetër kinema vazhdimisht veprojnë në Britani.
 • 1914 - nëndetëse gjermane SM U-9 silurët dhe zhytet e Cruisers britanike, HMS Aboukir, HMS Hogue dhe HMS Cressy mbi Broad Fourteens në brigjet holandeze me humbjen e mbi 1,400 njerëzve.
 • 1919 - Greva çeliku e 1919, të udhëhequr nga Shoqata shkrirë së bashku e hekurit dhe çelikut Punonjësve, fillon në Pensilvani para se të përhapet në të gjithë Shtetet e Bashkuara.
 • 1927 - Jack Dempsey humbet "gjatë Count" ndeshje boksi për Gene Tunney.
 • 1934 - Një shpërthim ndodh në Gresford Colliery në Uells, duke çuar në vdekjen e 266 minatorëve dhe ekipet e shpëtimit.
 • 1937 - Spanish Luftës Civile: Peña Blanca është marrë; fundi i betejën e El Mazuco.
 • 1939 - paradë përbashkët fitore të Wehrmacht dhe Ushtria e Kuqe në Brest-Litovskit në fund të pushtimit të Polonisë.
 • 1941 - Lufta e Dytë Botërore: Në hebre Ditën e Vitit të Ri, vrasja gjerman SS 6000 hebrenj në Vinnytsya, Ukraina. Ata janë të mbijetuarit e vrasjeve të mëparshme që u zhvillua pak ditë më parë në të cilat rreth 24.000 hebrenj u ekzekutuan.
 • 1955 - Në Mbretërinë e Bashkuar, kanali televiziv ITV shkon jetojnë për herë të parë.
 • 1957 - Në Haiti, François Duvalier zgjidhet president.
 • 1960 - Republika e Sudanit është riemëruar Mali pas tërheqjes së Senegalit nga Federata Mali.
 • 1965 - indo-pakistanez Lufta e vitit 1965 (e njohur edhe si Lufta e Dytë Kashmir) në mes të Indisë dhe Pakistanit mbi Kashmirin, përfundon pasi OKB bën thirrje për një armëpushim.
 • 1975 - Sara Jane Moore përpiqet për të vrarë Presidentin amerikan Gerald Ford, por është prishur nga Oliver Sipple.
 • 1979 - Vela Incident (e njohur edhe si e Atlantikut Flash Jugut) është vënë pranë Bouvet Island, mendohet të jetë një provë e armëve bërthamore.
 • 1980 - Iraku pushton Iranin.
 • 1991 - Pergamenat e Detit të Vdekur janë bërë të disponueshme për publikun për herë të parë nga Biblioteka Huntington.
 • 1993 - Një ndesh godet një urë hekurudhore afër Mobile, Alabama, duke shkaktuar aksident treni vdekjeprurëse në histori Amtrak. 47 udhëtarë janë vrarë.
 • 1993 - Një Transair gjeorgjiane Airlines Tu-154 është qëlluar nga një raketë në Sukhumi, Gjeorgji.
 • 1994 - Miqtë, një amerikan shfaqje televizive Sitcom, debuts.
 • 1995 - Një AWACS E-3B crashes jashtë ELMENDORF Air Force Base, Alaska pas sulmeve të shumta të shpendëve në dy nga katër motorët e shpejt pas fillimit; të gjithë 24 në bord janë vrarë.
 • 1995 - bombardimeve të shkollës Nagerkovil, kryhet nga Sri Lanka forcave ajrore në të cilat të paktën 34 të vdekur, fëmijët e shkollave Tamil shumica e tyre etnike.
 • 2013 - Të paktën 75 njerëz janë vrarë në një bombë vetëvrasëse në një kishë në Peshawar, Pakistan

Lindjet

Redakto
 • 1515 - Anne nga Cleves (vdiq më 1557)
 • 1547 - Philipp Nikodemi Frischlin, filologu gjerman, matematikan, astronom, dhe poet (vdiq më 1590)
 • 1593 - Mateus Merian, gdhendës zvicerane-gjerman (vdiq më 1650)
 • 1601 - Anne e Austrisë (vdiq më 1666)
 • 1606 - Li zicheng, perandori Kinezisht (v. 1645)
 • 1680 - Barthold Heinrich Brockes, poet gjerman (vdiq më 1747)
 • 1694 - Philip Stanhope, Earl 4 nga Chesterfield, politikan anglez, Zot lejtnant i Irlandës (vdiq më 1773)
 • 1715 - Jean-Étienne Guettard, mineralogjist frëngjisht dhe botanist (vdiq më 1786)
 • 1722 - John Shtëpi, poet dhe dramaturg skocez (vdiq më 1808)
 • 1741 - Peter Simon Pallas, Zoologu gjermane dhe botanist (vdiq më 1811)
 • 1743 - Quintin Craufurd, autori skocez (vdiq më 1819)
 • 1762 - Elizabeth Simcoe, piktor anglisht-kanadez dhe autor (vdiq më 1850)
 • 1765 - Paolo Ruffini, matematikan dhe filozof italian (vdiq më 1822)
 • 1788 - Theodore Hook, kompozitor English (vdiq më 1841)
 • 1791 - Michael Faraday, fizikant dhe kimist English (vdiq më 1867)
 • 1819 - Wilhelm Wattenbach, historian gjerman (vdiq më 1897)
 • 1829 - Tu Đức, perandori Vietnamese (vdiq më 1883)
 • 1835 - Alexander Potebnja, gjuhëtar Ukrainës dhe filozof (vdiq më 1891)
 • 1841 - Andrejs Pumpurs, oficer Letonisht ushtrisë dhe poet (vdiq më 1902)
 • 1868 - Louise McKinney, politikan kanadez dhe aktivist (vdiq më 1931)
 • 1869 - Adrien de Noailles, bir i francez Jules Charles Victurnien de Noailles (v. 1953)
 • 1870 - Charlotte Cooper, lojtar Anglisht-Scottish tenis (v. 1966)
 • 1870 - lojtar trombon Arthur Pryor amerikan, kompozitor, dhe lideri i bandës (vdiq më 1942)
 • 1875 - Mikalojus Konstantinas Čiurlionis, piktor lituanez dhe kompozitor (vdiq më 1911)
 • 1876 - André Tardieu, politikan francez, kryeministri 97 Ministri i Francës (vdiq më 1945)
 • 1878 - Shigeru Yoshida, politikan japonez, kryeministri i 51 Ministri i Japonisë (vdiq më 1967)
 • 1880 - Christabel Pankhurst, aktivist anglisht, bashkë-themeluar Bashkimi politike dhe shoqërore e Grave (vdiq më 1958)
 • 1882 - Wilhelm Keitel, Marshall gjerman fushë (vdiq më 1946)
 • 1883 - Ferenc Oslay, historian hungarez-sllovene dhe autor (vdiq më 1932)
 • 1883 - Frank George Woollard, Inxhinier English (vdiq më 1957)
 • 1885 - Gunnar Asplund, arkitekt suedez (vdiq më 1940)
 • 1885 - Ben Chifley, politikan Australian, kryeministri 16 Ministri i Australisë (vdiq më 1951)
 • 1885 - Erich von Stroheim, aktori austriak-amerikan, drejtor, dhe skenaristi (vdiq më 1957)
 • 1887 - Bhaurao Patil, edukator Indian dhe aktivist (vdiq më 1959)
 • 1889 - grepa Dauss, lojtar baseball amerikan (vdiq më 1963)
 • 1891 - Hans Albers, aktori dhe këngëtari gjerman (vdiq më 1960)
 • 1892 - Billy West, aktor amerikan, drejtor, dhe producent (vdiq më 1975)
 • 1894 - Elisabeth Rethberg, soprano gjerman (vdiq më 1976)
 • 1895 - Paul Muni, aktori ukrainas-amerikan (vdiq më 1967)
 • 1896 - Uri Zvi Grinberg, poeti ukrainas-izraelit dhe gazetar (vdiq më 1981)
 • 1896 - Henry Segrave, amerikan-Anglisht garë shofer car (vdiq më 1930)
 • 1898 - Katharine Alexander, aktore amerikane dhe këngëtare (vdiq më 1981)
 • 1900 - Paul Hugh Emmett, kimist amerikan dhe inxhinier (vdiq më 1985)
 • 1900 - Sergej Ozhegov, leksikograf rus (vdiq më 1964)
 • 1900 - William Spratling, projektuesi amerikan-meksikan (v. 1967)
 • 1901 - Charles Brenton Huggins, mjek kanadez-amerikan dhe fiziolog, Laureati i Çmimit Nobel (v. 1997)
 • 1902 - John Houseman, aktor dhe producent rumun-amerikan (vdiq më 1988)
 • 1903 - Joseph Valachi, gangster amerikan (vdiq më 1971)
 • 1904 - Ellen Kisha, mjek i fluturimit amerikan (vdiq më 1965)
 • 1905 - Haakon Lie, politikan norvegjez (vdiq më 2009)
 • 1905 - Eugen Sanger, inxhinier Çeke-austriak (v. 1964)
 • 1906 - Ilse Koch, bashkëshortja gjermane e Karl-Otto Koch (v. 1967)
 • 1907 - Maurice Blanchot, filozof francez dhe autor (vdiq më 2003)
 • 1907 - Philip FOTHERINGHAM-Parker, Anglisht garë shofer car (vdiq më 1981)
 • 1907 - Hermann Schlichting, inxhinier gjerman (vdiq më 1982)
 • 1908 - Esphyr Slobodkina, autor dhe illustrator ruso-amerikan (vdiq më 2002)
 • 1909 - John Engstead, fotograf amerikan (vdiq më 1983)
 • 1910 - György Faludy, poet dhe autor hungarez (vdiq më 2006)
 • 1912 - Herbert Mataré, fizikan gjerman (vdiq më 2011)
 • 1912 - Martha Scott, aktore amerikane (v. 2003)
 • 1913 - Lillian Chestney, piktor amerikan dhe illustrator (vdiq më 2000)
 • 1915 - Grigory Frid, kompozitor rus (vdiq më 2012)
 • 1915 - Arthur Lowe, aktori English (vdiq më 1982)
 • 1918 - Hans Scholl, aktivist gjerman (vdiq më 1943)
 • 1918 - Henryk Szeryng, violinist Polish-meksikan (v. 1988)
 • 1920 - Eric Baker, aktivist anglisht, bashkë-themeluar Amnesty International (vdiq më 1976)
 • 1920 - Anders Lassen, ushtar daneze-Anglisht, Victoria Cross marrësi (vdiq më 1945)
 • 1920 - Bob Lemon, lojtar amerikan baseball dhe menaxher (vdiq më 2000)
 • 1920 - William H. Riker, shkencëtari politik amerikan (vdiq më 1993)
 • 1921 - A do Plaku, illustrator amerikan (vdiq më 2008)
 • 1922 - Romeo Cascarino, kompozitor amerikan (vdiq më 2002)
 • 1922 - David sive, mjedisor dhe avokat amerikan (vdiq më 2014)
 • 1923 - Dannie abse, poet Welsh dhe autor
 • 1924 - Bernard Gauthier, çiklist francez
 • 1924 - Charles Mbajtja, autor anglisht dhe illustrator (vdiq më 1988)
 • 1924 - Rosamunde Pilcher, autor English
 • 1924 - Charles Waterhouse, piktor amerikan, skulptor, dhe illustrator (vdiq më 2013)
 • 1924 - Ray Wetzel, lojtar amerikan borisë dhe kompozitor (vdiq më 1951)
 • 1925 - Virginia kaperi, aktore amerikane dhe këngëtare (vdiq më 2004)
 • 1926 - Leila Hadley, autor amerikan (vdiq më 2009)
 • 1926 - Bill Smith, lojtar amerikan klarinetë dhe kompozitor
 • 1926 - Maria Charles, aktore angleze, drejtor dhe comedienne
 • 1927 - Gordon Astall, futbollist angleze
 • 1927 - Colette Deréal, këngëtare dhe aktore francez (vdiq më 1988)
 • 1927 - Tommy Lasorda, lojtar amerikan baseball dhe menaxher
 • 1928 - inxhinier Eric Broadley, anglisht dhe biznesmen, e themeluar Lola Makina
 • 1928 - James Lawson, aktivist amerikan
 • 1928 - Eugene Roche, aktor amerikan (v. 2004)
 • 1929 - Serge Garant, kompozitori kanadez dhe dirigjent (vdiq më 1986)
 • 1930 - Joni James, këngëtare amerikane
 • 1930 - P. B. Sreenivas, këngëtari Indian (vdiq më 2013)
 • 1931 - Fay Weldon, autor anglisht dhe dramaturg
 • 1931 - George Younger, 4 vikont Younger i Leckie, bankieri skocez dhe politikan, Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen (vdiq më 2003)
 • 1932 - Algirdas Brazauskas, politikan Lituanisht, President i 2 i Lituanisë (vdiq më 2010)
 • 1932 - Ingemar Johansson, boksieri Suedisht (vdiq më 2009)
 • 1933 - Leonardo Balada, kompozitori spanjoll-amerikan dhe edukator
 • 1933 - T. Cullen Davis, biznesmen amerikan
 • 1933 - JESCO von Puttkamer, inxhinier gjerman-amerikan (vdiq më 2012)
 • 1934 - Jack McGregor, kapiteni amerikan, avokat, politikan dhe
 • 1934 - Lute Olson, lojtar amerikan i basketbollit dhe trajneri
 • 1934 - T. Somasekaram, gjeograf Sri Lanka dhe politikan, i 37-Surveyor i Përgjithshëm i Sri Lanka (vdiq më 2010)
 • 1936 - Maurice Evans, futbollist angleze dhe menaxher (vdiq më 2000)
 • 1938 - Gene Mingo, lojtar futbolli amerikan
 • 1939 - Bogdan Baltazar, bankier rumun (vdiq më 2012)
 • 1939 - Gilbert E. Patterson, peshkop amerikan (vdiq më 2007)
 • 1939 - Junko Tabei, malësor Japanese
 • 1940 - Anna Karina, aktorja daneze-franceze, drejtor, dhe skenarist
 • 1941 - Anna Tomowa-Sintow, sopranoja bullgare
 • 1941 - Jeremiah Wright, pastor amerikan
 • 1942 - Wu Ma, aktori kinez, drejtor, producent dhe skenarist (vdiq më 2014)
 • 1942 - George Erik Rupp, teolog amerikan dhe akademik
 • 1942 - Marlena Shaw, këngëtare amerikane
 • 1942 - David Stern, biznesmen amerikan
 • 1942 - Rubén Salazar Gómez, kardinal kolumbian
 • 1943 - Toni Basil, American këngëtar-kompozitor, balerin, dhe aktore
 • 1943 - Barry Cable, futbollist Australian dhe trajneri
 • 1943 - Paul Hoffert, lojtar amerikan tastierë, kompozitor, dhe akademik (far)
 • 1944 - Brian Gibson, drejtor anglisht, producent, dhe skenarist (vdiq më 2004)
 • 1946 - Mbreti Sunny Ade, nigerian këngëtar-kompozitor dhe kitarist
 • 1946 - Dan Baker, folësi Amerikës
 • 1946 - Larry Dierker, lojtar amerikan baseball dhe menaxher
 • 1947 - Jo Beverley, autor Anglisht-kanadez
 • 1947 - Robert Morace, autor amerikan
 • 1948 - Denis Burke, ushtar australian dhe politikan, shefi i 6-Ministër i Northern Territory
 • 1948 - Jim Byrnes, kitarist amerikan dhe aktor
 • 1949 - James Cartwright, e përgjithshme Amerikës
 • 1949 - Jim Keith, autor amerikan (vdiq më 1999)
 • 1949 - Jim McGinty, politikan Australian, Prokurori i Përgjithshëm i Australisë Perëndimore
 • 1950 - Kirka, këngëtari Finnish (vdiq më 2007)
 • 1951 - David Coverdale, Anglisht këngëtar-kompozitor (Whitesnake, Deep Purple, dhe Coverdale dhe Page)
 • 1951 - Bobby Radklif, këngëtar amerikan dhe kitaristi
 • 1952 - Bob Gudlejt, avokat dhe politikan amerikan
 • 1952 - Gary Holton, Anglisht këngëtar-kompozitor dhe aktor (Heavy Metal Kids) (vdiq më 1985)
 • 1952 - Paul Le Mat, aktor amerikan
 • 1952 - Sukhumbhand Paribatra, politikan Thai, Guvernatori i 15-të Bangkok
 • 1952 - Oliver Mtukudzi, muzikant Zimbabvesë
 • 1953 - Richard Fairbrass, Anglisht këngëtar-kompozitor (Djathtas Said Fred)
 • 1953 - Ségolène Royal, politikan senegalez-francez
 • 1954 - Shari Belafonte, aktore amerikane dhe këngëtare
 • 1954 - Randy Lanier, garë amerikan shofer makinë dhe trafikant i drogës
 • 1955 - Jeffrey Leonard, lojtar amerikan baseball dhe trajneri
 • 1956 - Debby Boone, këngëtare amerikane, aktore, dhe autor
 • 1956 - Robert Bowlin, kitarist amerikan dhe violinist (Ora jumpers)
 • 1956 - David Krakauer, lojtar amerikan klarinetë dhe kompozitor
 • 1956 - Masayuki Suzuki, këngëtari Japanese (Rats & Star)
 • 1956 - Doug Wimbish, American këngëtar-kompozitor dhe bas lojtar (Living Colour dhe Tackhead)
 • 1957 - Steve Carney, futbollist angleze (vdiq më 2013)
 • 1957 - Nick Cave, Australian këngëtar-kompozitor dhe aktor (Partia Birthday, Nick Cave dhe farërave Bad, dhe Grinderman)
 • 1957 - Johnette Napolitano, American këngëtar-kompozitor dhe lojtar bas (Betoni Blonde)
 • 1957 - Giuseppe Saronni, çiklist italian
 • 1958 - Andrea Bocelli, Italisht këngëtar-kompozitor, producent dhe
 • 1958 - Neil Cavuto, gazetar amerikan
 • 1958 - Christian Dozzler, austriak-amerikan-këngëtare dhe kompozitore
 • 1958 - Lynn Herring, model amerikan dhe aktore, zonjusha Virginia USA 1977
 • 1958 - Joan Jett, American këngëtar-kompozitor, kitarist, producent, dhe aktore (The Runaways)
 • 1959 - Tai Babilonia, patinator figura të Amerikës
 • 1959 - Saul Perlmutter, astrofizikani amerikan, laureat i çmimit Nobel
 • 1960 - Ernest Martin, vrasës amerikan (vdiq më 2003)
 • 1961 - Scott Baio, aktor amerikan, drejtor, dhe producent
 • 1961 - Vince Coleman, lojtar baseball të Amerikës
 • 1961 - Bonnie Hunt, aktore amerikan, producent, dhe skenarist
 • 1961 - Diane Lemieux, politikan kanadez
 • 1961 - Catherine Oxenberg, aktore amerikane-Anglisht
 • 1961 - Michael Torke, kompozitor amerikan
 • 1962 - Normand D'Amour, aktor kanadez
 • 1962 - Diogo Mainardi, gazetar brazilian
 • 1962 - marQ Torien, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist (BulletBoys dhe Ratt)
 • 1964 - Liam Fox, kirurg skocez dhe politikan, Sekretari i Shtetit për Mbrojtjen
 • 1964 - Juha Turunen, avokat dhe politikan finlandez
 • 1964 - Ken Vandermark, saksofonisti amerikan dhe kompozitor
 • 1965 - Andy Cairns, irlandez këngëtar-kompozitor dhe kitarist (? Therapy)
 • 1965 - Andrii Deshchytsia, politikan dhe diplomat e Ukrainës, Ministri ukrainas i Punëve të Jashtme
 • 1965 - Tony Drago, lojtar Maltisht biliardo
 • 1965 - Mark Guthrie, lojtar baseball të Amerikës
 • 1965 - Robert Satcher, mjek amerikan, inxhinier, dhe astronaut
 • 1966 - Ruth Jones, aktorja Uellsit, producent, dhe skenarist
 • 1966 - Wes Platt, projektuesi lojë amerikane, e krijuar OtherSpace
 • 1966 - Stefan Rehn, futbollist suedez dhe menaxher
 • 1966 - Mike Richter, amerikan lojtar hokej mbi akull
 • 1967 - Matt Besser, aktor amerikan, drejtor, producent, dhe skenarist
 • 1967 - Rickard Rydell, suedisht shofer car race
 • 1967 - Félix Savón, boksier Kuban
 • 1967 - Kim Watkins, host televizioni Australian
 • 1969 - Sue Perkins, komedian angleze, aktore, dhe radio host
 • 1969 - Tuomas Kantelinen, kompozitor finlandez
 • 1969 - Matt Sharp, American këngëtar-kompozitor dhe bas lojtar (Weezer, Të Rentals, dhe Goldenboy)
 • 1970 - Mystikal, rapper amerikan dhe aktor
 • 1970 - Mike Matheny, lojtar amerikan baseball dhe menaxher
 • 1970 - Rupert Penry-Jones, aktori English
 • 1970 - Emmanuel Petit, futbollist francez
 • 1971 - Elizabeth Bear, autor amerikan
 • 1971 - Chesney Hawkes, Anglisht këngëtar-kompozitor dhe aktor
 • 1971 - Toomas Krom, futbollist i Estonisë
 • 1971 - Ted Leonard, American këngëtar-kompozitor (magjeps, Beard Spock-së, dhe Mendim Dhoma)
 • 1971 - Princesha Marta Louise i Norvegjisë
 • 1972 - Dana Vespoli, aktorja amerikane pornografike dhe drejtor
 • 1973 - Blake Sennett, American këngëtar-kompozitor, kitarist, producent dhe aktor (RILO Kiley dhe zgjedhur)
 • 1974 - Yoo Chae-yeong, Koresë së Jugut këngëtar-kompozitor dhe aktore
 • 1974 - Kostas Kaiafas, futbollist qipriot dhe menaxher
 • 1975 - Ethan Moreau, lojtar kanadez hokej mbi akull
 • 1975 - Svilen Noev, bullgare këngëtar-kompozitor (Ostava)
 • 1975 - Lil Rob, rapper amerikan, producent, dhe aktor
 • 1975 - Bob Sapp, lojtar futbolli amerikan, mundës, artist përziera ushtarak, dhe aktor
 • 1976 - David Berkeley, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist
 • 1976 - Xiao Huang-Chi, tajvaneze këngëtar-kompozitor
 • 1977 - Paul Sculthorpe, lojtar rugby English
 • 1977 - Gylfi Gylfason, lojtar Islandeze hendbollit
 • 1977 - Thu Minh, këngëtari Vietnamese dhe artist
 • 1978 - Ed Joyce, cricketer irlandeze
 • 1978 - Harry Kewell, futbollistë australian
 • 1979 - Emilie Autumn, American këngëtar-kompozitor, violinist, dhe poet
 • 1979 - Swin Cash, lojtar amerikan i basketbollit
 • 1979 - Michael Graziadei, gjerman-amerikan aktor
 • 1980 - Ray Foley, irlandez televizion dhe radio host
 • 1980 - Fernanda Tavares, modeli brazilian
 • 1980 - Svenja Weidemann, lojtar i tenisit gjerman
 • 1980 - Francesco D'Isa, artist italian dhe kurator arti
 • 1981 - Ashley Eckstein, aktore amerikane
 • 1981 - Subaru Shibutani, Japanese këngëtar-kompozitor dhe aktor (Kanjani tetë)
 • 1982 - Domenic Cassisi, futbollist Australian
 • 1982 - Mandy Chiang, Hong Kong këngëtare dhe aktore
 • 1982 - Billie Piper, aktore dhe këngëtare
 • 1982 - Maarten Stekelenburg, futbollistë holandez
 • 1983 - William Farquarson English bas kitaristi (Bastille)
 • 1984 - Terezë Fu, këngëtare dhe aktore kineze (Cookies)
 • 1984 - Ross Jarman, bateristi anglisht dhe kompozitori (cribs)
 • 1984 - Eduardo Rubio, futbollist kilian
 • 1984 - Thiago Silva, futbollist brazilian
 • 1984 - Laura Vandervoort, aktore kanadeze
 • 1985 - Matteo Cavagna, futbollist italian
 • 1985 - Rima Fakih, modeli libanez-amerikan dhe mundës, Miss USA 2010
 • 1985 - Faris Haroun, futbollist belg
 • 1985 - Jamie Mackie, futbollist skocez
 • 1985 - Ibragim Todashev, artist luftarak përzier ruso-amerikan (vdiq më 2013)
 • 1987 - Derick Brassard, lojtar kanadez hokej mbi akull
 • 1987 - Stefan Denifl, çiklist austriak
 • Aktori Tom Felton, anglisht dhe këngëtare - 1987
 • 1987 - Alfred Rainer, ushtar dhe Skiatori austriak (v. 2008)
 • 1987 - Zdravko Kuzmanoviç, futbollist serb
 • 1988 - Nikita Andreev, futbollist rus
 • 1988 - Bethany Dillon, American këngëtar-kompozitor dhe kitarist
 • 1988 - Mohamed Faisal, futbollist Maldivian
 • 1988 - Ali Fasir, futbollist Maldivian
 • 1989 - Kim Hyo-yeon, këngëtari i Koresë së Jugut, balerin, dhe aktorja (Girls 'Generation)
 • Lojtar tenisi Sabine Lisicki Gjermanisht - 1989
 • 1989 - Béatrice Martin, kanadez këngëtar-kompozitor dhe pianist (armëpushim dhe Bonjour Brumaire)
 • 1990 - Denard Robinson, lojtar futbolli amerikan
 • 1993 - Chase Ellison, aktor amerikan
 • 1999 - Tallan LATZ, kitarist amerikan
 • 1999 - Kim Yoo-jung, aktorja i Koresë së Jugut

Vdekjet

Redakto
 • 1072 - Ouyang Xiu, historian kineze, poet dhe politikan (b. 1007)
 • 1253 - Dōgen, edukator Japanese (b. 1200)
 • 1345 - Henry, 3 Earl e Lancaster, politikan anglez, Zoti i Lartë Steward (b. 1281)
 • 1399 - Thomas de Mowbray, 1 Duka i Norfolk, politikan English (b. 1366)
 • 1520 - Selim I, sulltani otoman (b. 1465)
 • 1539 - Guru Nanak, udhëheqës fetar pakistanez, e themeluar Sikhism (b. 1469)
 • 1554 - Francisco Vásquez de Coronado, explorer Spanish (b. 1510)
 • 1566 - Johannes Agricola, reformator fetar gjerman (b. 1494)
 • 1607 - Alessandro Allori, piktor italian (b. 1535)
 • 1658 - Georg Philipp Harsdorffer, poet gjerman (b. 1607)
 • 1662 - John Biddle, teolog English (b. 1615)
 • 1692 - Martha Corey, grua amerikane akuzoi për magji (b. 1620) i
 • 1703 - Vincenzo Viviani, matematikan italian dhe fizikan (b. 1622)
 • 1774 - Papa Klementi XIV (b. 1705)
 • 1776 - Nathan Hale, ushtar amerikan (b. 1755)
 • 1777 - John Bartram, botanist amerikan dhe explorer (b. 1699)
 • 1828 - Shaka, lideri Zulu (b. 1787)
 • 1852 - William Tierney Clark, inxhinier angleze, i projektuar Ura Hammersmith (b. 1783)
 • 1872 - Vladimir Dal, leksikograf rus (b. 1801)
 • 1873 - Friedrich Frey-Herosé, politikan zviceran (b. 1801)
 • 1881 - Solomon L. Spink, avokat dhe politikan (b. 1831) Amerikane
 • 1914 - Alain-Fournier, autor dhe ushtar francez (b. 1886)
 • 1919 - Alajos Gaspar, autori hungarez-sllovene (b. 1848)
 • 1952 - Kaarlo Juho Ståhlberg, avokati finlandisht, gjyqtar, dhe politikan, presidenti 1 i Finlandës (b. 1865)
 • 1956 - Frederick Soddy, kimist anglisht dhe ekonomist, Laureati i Çmimit Nobel (b. 1877)
 • 1957 - Soemu Toyoda, admiral Japanese (b. 1885)
 • 1961 - Marion Davies, aktore amerikan, këngëtar, dhe producent (b. 1897)
 • 1969 - Adolfo López Mateos, politikan meksikan, Presidenti i 48-të i Meksikës (b. 1909)
 • 1973 - Paul van Zeeland, avokat belg, ekonomist dhe politikan, kryeministri 38-Ministri i Belgjikës (b. 1893) e
 • 1981 - Harry Warren, kompozitor amerikan dhe kompozitori (b. 1893) e
 • 1987 - Hákun Djurhuus, edukator Faroese dhe politikan, kryeministri i 4 Ministri i Ishujve Faroe (b. 1908)
 • 1987 - Dan Rowan, aktor dhe producent amerikan (b. 1922)
 • 1988 - Rais Amrohvi, psikoanalist pakistanez, dijetar dhe poet (b. 1914)
 • 1989 - Ambrose Alli, politikan nigerian (b. 1929)
 • 1989 - Irving Berlin, kompozitori rus-amerikan dhe kompozitori (b. 1888)
 • 1992 - Aurelio López, lojtar baseball meksikan (b. 1948)
 • 1993 - Maurice Abravanel, pianisti grek-amerikan dhe dirigjent (b. 1903)
 • 1994 - Leonard pendë, pianist Anglisht-amerikan, kompozitor, producent, dhe gazetari (b. 1914)
 • 1995 - Bruno Junk, garë Estonian Walker (b. 1929)
 • 1996 - Ludmilla Chiriaeff, balerin baletit kanadez dhe drejtori (b. 1924)
 • 1996 - Dorothy Lamour, aktore amerikane dhe këngëtare (b. 1914)
 • 1999 - George C. Scott, aktor amerikan, drejtor, dhe producent (b. 1927)
 • 2000 - Saburo Sakai, toger japoneze dhe piloti (b. 1916)
 • 2001 - Isaac Stern, violinist polak-ukrainas dhe dirigjent (1920)
 • 2002 - Jan de Hartog, autor dhe dramaturg Dutch-amerikan (b. 1914)
 • 2003 - Gordon Shko, aktor amerikan (b. 1932)
 • 2003 - Wolfgang Peters, futbollist gjerman (b. 1929)
 • 2003 - Hugo Rinj, gazetari English (b. 1938)
 • 2004 - Big Boss Man, mundës amerikan (b. 1962)
 • 2004 - Pete Schoening, alpinist amerikan (b. 1927)
 • 2006 - Edward Albert, aktor amerikan (b. 1951)
 • 2006 - Carla Benschop, lojtar holandez basketbollit dhe edukator (b. 1950)
 • 2007 - Nilton Coelho da Costa, futbollist Brazilian (b. 1928)
 • 2007 - Marcel Marceau, aktori francez (b. 1923)
 • 2008 - Thomas Dörflein, zookeeper gjerman (b. 1963)
 • 2008 - Princi Michael Andreevich e Rusisë (1920)
 • 2008 - Petrus Schaesberg, piktor gjerman, historian, dhe edukator (b. 1967)
 • 2009 - Edward Delaney, skulptor irlandez (b. 1930)
 • 2010 - Eddie Fisher, këngëtar amerikan dhe aktor (b. 1928)
 • 2010 - Vyacheslav Tsaryov, futbollist rus (b. 1971)
 • 2011 - Peter E. Berger, redaktor film amerikan (b. 1944)
 • 2011 - Cengiz Dağcı, autor ukrainas-Anglisht dhe poet (b. 1919)
 • 2011 - Margaret Ogola, autori Kenyan (b. 1958)
 • 2011 - Whatumoana Paki, Zelanda e Re burri i Te Atairangikaahu (b. 1927)
 • 2011 - Knut Steen, skulptor Norvegjisht (b. 1924)
 • 2011 - Vesta Williams, amerikan-këngëtare dhe kompozitore dhe aktore (b. 1957)
 • 2012 - Hector Abhayavardhana, teoricien Sri Lanka (b. 1919)
 • 2012 - Irving Adler, matematikan amerikan, edukator, dhe autor (b. 1913)
 • 2012 - Juan H. Cintron García, politikan Puerto Rican, Kryetari i 126-Ponce (b. 1919)
 • 2012 - Grigory Frid, kompozitor rus (b. 1915)
 • 2012 - Harry Pilling, cricketer English (b. 1943)
 • 2012 - Jan Hendrik van den Berg, psikiatër Dutch (b. 1914)
 • 2013 - Gary Brandner, autor amerikan (b. 1930)
 • 2013 - Jane Connell, aktore amerikane dhe këngëtare (b. 1925),
 • 2013 - David H. Hubel, kanadez-amerikan neurophysiologist, Laureati i Çmimit Nobel (b. 1926)
 • 2013 - Álvaro Mutis, autor kolumbian-meksikan dhe poet (b. 1923)
 • 2013 - Dave Nichol, biznesmen kanadez (b. 1940)
 • 2013 - Howard Riopelle, lojtar kanadez hokej mbi akull (b. 1922)
 • 2013 - Mohan Singh, politikan indian (b. 1945)
 • 2013 - Hans Erich Slany, projektuesi industriale gjermane, e themeluar ekipet e projektimit (b. 1926)
 • 2013 - Luciano Vincenzoni, skenarist Italian (b. 1926)