Mbi vitin 325.

Muajt
Janari Korriku
Shkurti Gushti
Marsi Shtatori
Prilli Tetori
Maji Nëntori
Qershori Dhjetori

Ngjarje Redakto

- Sinodi i Parë Ekumenik i Kishës - Mbajtur në Nikea (prandaj quhet edhe "Sinodi i Nikeas") i thirrur nga Perandori Konstandin i Madh, ku u hodh poshtë herezia Arianiste dhe u dekretua se Fjala dhe Biri i Perëndisë është i pakrijuar dhe hyjnor.

Lindje Redakto

Vdekje Redakto