Hape menynë kryesore

AC/DC është një bend i muzikës hard rock, i formuar në Sydney, Australi, në vitin 1973 mbas iniciativës e vëllezërve Angus e Malcolm Young.

ACDClogo.png
AC/DC
AC/DC
Informacione
PrejardhjaFlag of Australia.svg Sydney, Australia
ZhanriHard rock
Blues-rock
Rock and roll
LabelAlbert, Atlantic, ATCO, Elektra, Eastwest, EMI, Epic Records
Vite aktiv1973 -
Anëtarët
Brian Johnson
Angus Young
Malcolm Young
Cliff Williams
Phil Rudd
Ish-anëtarët
Bon Scott (i vdekur)
Dave Evans
Mark Evans
Chris Slade
Simon Wright
Webfaqja
www.acdc.com

Anëtarët aktualëRedakto

DiskografiaRedakto

Studio albumeRedakto

Titulli Data Label U.S. sales (albums sold)
High Voltage (Aus.) 1975 Albert
T.N.T. (Aus.) 1975 Albert
High Voltage 1976 Atlantic 3 million
Dirty Deeds Done Dirt Cheap (Aus.) 1976 Albert
Dirty Deeds Done Dirt Cheap 1976 Atlantic 6 million
Let There Be Rock (Aus.) 1977 Albert
Let There Be Rock 1977 Atlantic 2 million
Powerage 1978 Atlantic 1 million
Highway to Hell 1979 Atlantic 7 million
Back in Black 1980 Atlantic 21 million
For Those About to Rock 1981 Atlantic 4 million
Flick of the Switch 1983 Atlantic 1 million
'74 Jailbreak 1984 ATCO 1 million
Fly on the Wall 1985 Atlantic 1 million
Who Made Who 1986 Atlantic 5 million
Blow Up Your Video 1988 Epic 2 million
The Razors Edge 1990 Atlantic 5 million
Ballbreaker 1995 Elektra 2 million
Volts 1997 East West
Stiff Upper Lip 2000 EMI 1 million
Stiff Upper Lip Tour Edition (Aus.) 2001 Albert

Live albumeRedakto

Titulli Data Label Producent
If You Want Blood You've Got It 1978 Atlantic Harry Vanda / George Young
Live 1992 Atlantic Bruce Fairbairn
Live: 2 CD Collector's Edition 1992 Atlantic Bruce Fairbairn
Live from the Atlantic Studios 1997 East West George Young
Let There Be Rock: The Movie 1997 East West Tony Platt

VideografiaRedakto

Titulli Viti Label
AC/DC: Let There Be Rock 1980 Warner Home Video
Fly on the Wall 1985 Atlantic Video
Who Made Who 1986 Warner Music Vision
AC/DC (Aus.) 1989 Albert Productions
Clipped 1991 ATCO Video / Atlantic Video
Live at Donington 1991 Atlantic Video
For Those About to Rock 1993 Warner Home Video
No Bull 1996 East West
Stiff Upper Lip Live 2001 Elektra Entertainment Group
Live '77 (Japan) 2003 VAP
Toronto Rocks 2004 Rhino Entertainment
Family Jewels 2005 Sony BMG

GalleryRedakto

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: AC/DC – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale