33°30′55″S 151°07′24″E / 33.5154°S 151.1234°E / -33.5154; 151.1234

Sydney
Stema zyrtare e {{{official_name}}}
Location of {{{official_name}}}

Sidneji aka Sydney [ˈsɪdnɪ] është një qytetAustrali dhe kryeqyteti i shtetit federal New South Wales dhe është qyteti më i banuar në Australi me mbi 4.2 milion banorë (sipas statistikave të viti 2006)

Sydney është qyteti i parë i kolonive evropiane në Australi themeluar në vitin 1788 në Sydney Cove nga Arthur Phillip, udhëheqës britanez.

Historia Redakto

Gjeografia Redakto

Demografia Redakto

Ekonomia Redakto

Kultura Redakto

Politika Redakto

Njësitë administrative Redakto

 

Shih edhe Redakto

Lidhje të jashtme Redakto