Aborotoni (lat. Artemisia abrotanum ) i njohur edhe si bar kamfuri është bimë në familjen e Pelinit ( lat. Asteraceae ).

Aborotoni
noform
noform
Klasifikimi Shkencor
Mbretëria Bimë
Ndarja Magnoliophyta
Klasa Magnoliopsida
Rendi Asterales
Familja Asteraceae
Gjinia Artemisia
Lloji Artemisia abrotanum L.Rritet buzë lumenjve dhe përrojeve dhe nëpër djerrina, me lartësi deri një metër. Kultivohet edhe në kopsht. Ka lule të verdha. I takon familjes së pelinit.

Lista e anëtarëve

Redakto

Shiko dhe këtë

Redakto
Aborotoni në projektin Commons të Wikipedias

Lidhje të jashtme

Redakto
  Commons: Asteraceae – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale