Akre (Portugalisht: [akɾi]) është një nga 27 shtetet e Brazilit. Ai është i vendosur në jugperëndim të Rajonit Verior, në kufi shtetin Amazonas në veri, Rondônia në lindje, Bolivinë në juglindje dhe me Rajonin Ucayali të Perusë në jug dhe perëndim. Zë një sipërfaqe prej 152,581.4 km2, duke qenë pak më e vogël se Tunizia. Kryeqyteti i saj është qyteti Rio Branco. Vende të tjera të rëndësishme përfshijnë: Cruzeiro do Sul, Feijó, Sena Madureira, Senador Guiomard dhe Tarauacá.

Acre
Shtet
Stema_figuraBandeira do Acre.svg
Shteti federal Flag of Brazil.svg Brazili
Rajoni Rajoni Verior
Kryeqyteti Rio Branco
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 152,581 km2
Popullsia 732,793 banorë
Dendësia 4.8 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-4
Kodi Postal 69900-000 deri 69999-000
PBB 4,835,000,000
PBB/frymë 7,041
IZHNJ 0.751 mesatar mesatar
Acre

GjeografiaRedakto

Territori është i mbuluar kryesisht nga pyjet e Amazonës, që më parë përdoreshin për prodhimin e gomës. Edhe sot ky shtet një eksportues i madh i gomës. Rio Acre rrjedh në jug përgjatë kufirit me Bolivinë.

HistoriaRedakto

Emrin "Acre" të kujton postin e fundit të kryetarit në Tokën e Shenjtë.

Luiz Rodrigues de Galvez Aria ishte udhëheqës i ekspeditës që u përpoq të shkëpuste territorin i Acre nga Bolivi në vitet 1899-1900. Ai pastaj shpalli veten kryetar i Republikës së Acres, e cila u shpërbë në mars 1900. Pavarësisht nga një përpjekje të re për pavarësi (republikë e dytë nga nëntori në 24 dhjetor 1900), Acre mbeti pjesë e Bolivisë deri në 1903, kur Brazili vendosi për të blerë tokën pas një marrëveshjeje diplomatike (kjo pas një lufte separatiste kundër autoriteteve boliviane). Transformohet në një territor federal më 25 shkurt, 1904, Acre u bë një shtet federal në vitin 1962.

Lidhje të jashtmeRedakto

Koordinatat: 9°J 70°P / 9°J 70°P / -9; -70