Adidas AG (i stilizuar si adidas që nga viti 1949) është një korporatë shumëkombëshe gjermane, e themeluar dhe me seli në Herzogenaurach, Bavari, që dizajnon dhe prodhon këpucë, veshje dhe aksesorë. Është prodhuesi më i madh i veshjeve sportive në Evropë dhe i dyti më i madh në botë, pas Nike. Është kompania mbajtëse e Adidas Group, e cila përbëhet nga 8.33% e aksioneve të klubit të futbollit Bayern München dhe Runtastic, një kompani austriake e teknologjisë së fitnesit.[1]

Të ardhurat e Adidas për vitin 2018 u renditën në 21,915 miliardë euro.

Kompania u krijua nga Adolf Dassler në shtëpinë e nënës së tij; atij iu bashkua vëllai i tij i madh Rudolf në vitin 1924 me emrin Gebrüder Dassler Schuhfabrik ("Fabrika e këpucëve Dassler Brothers"). Dassler ndihmoi në zhvillimin e këpucëve vrapuese me thumba (spikes) për ngjarje të shumta atletike. Për të përmirësuar cilësinë e këpucëve atletike me thumba, ai kaloi nga një model i mëparshëm i thumbave të metaleve të rënda në përdorimin e kanavacës dhe gomës.[2]

Dassler e bindi sprinterin amerikan Jesse Owens të përdorte thumbat e tij të bëra me dorë në Lojërat Olimpike Verore të vitit 1936. Në vitin 1949, pas një prishjeje në marrëdhëniet midis vëllezërve, Adolf krijoi Adidas dhe Rudolf themeloi Puma, e cila u bë rivali i biznesit të Adidas.[3]

Të tre shiritat janë shenjë e identitetit të Adidas-it, pasi janë përdorur në modelet e veshjeve dhe këpucëve të kompanisë si një ndihmë marketingu. Marka, të cilën Adidas e bleu në vitin 1952 nga kompania finlandeze sportive Karhu Sports për 1600 euro dhe dy shishe uiski, u bë aq e suksesshme sa Dassler e përshkroi Adidas si "Kompania e tre shiritave".

Referime Redakto

  1. ^ "adidas Group - History". web.archive.org (në anglisht). 2015-02-08. Arkivuar nga origjinali më 8 shkurt 2015. Marrë më 2022-11-02.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ "The largest sporting goods manufacturers by revenue". Statista (në anglisht). Marrë më 2022-11-02.
  3. ^ ""Triple-A" Teilhaber: Allianz steigt nach Adidas und Audi beim FC Bayern München ein". autohaus.de (në gjermanisht). Marrë më 2022-11-02.