Flamuri zyrtar
Flag of Bavaria (striped).svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Bavaria (striped).svg Coat of arms of Bavaria.svg
Statistika
Kryeqyteti: Mynihu
Hapësira: 70.549,44 km²
Banorë: 12.483.000 (31 gusht 2006)
Dendësija e popullsisë: 177 banorë për km²
Web-faqja: bayern.de
ISO 3166-2: DE-BY
Politika
Kryeministri: Markus Söder (CSU)
Partia në pushtet: CSU
Harta
Deutschland Lage von Bayern.svg

Bavaria është Shtet i Lirë në jug të Gjermanisë Federale[1] që zë një hapësirë prej 70 554km2 dhe në të cilin jetojnë rreth 11,77 milion banorë. Për kryeqytet ka Mynihun, dhe administrohet në 7 rrethe : Bavaria e epërme, Bavaria e ultë, Flanci i epërm, Franku i epërm, Franku i ultë, Franku i mesit dhe Shvaben.

Bavaria për nga sipërfaqja është njësia më e madhe në Federatën Gjermane, kurse për nga numri i banorëve rradhitet në vendin e dytë pas Nordrhein-Westfalen. Vendet fqinjë janë Baden-Württemberg, Hessen, Thüringensi dhe Sachsen, në jug Bajerni kufizohet me Austrinë, përmes liqenit Bodensee me Zvicrën, dhe në lindje me Republikën Çeke.

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

ArsimimiRedakto

SportiRedakto

Futbolli është sporti më i përhapur por të zhvilluar kemi dhe sportet e basketbollit, hokejit, tenisit, vollejbolllit etj. Skuadra më e njohur është Bajerni i Mynihut(gjer. Bayern München, ang. Bayern Munich). Kjo skuadër është më e suksesshmja ne Gjermani. Ajo ka fituar 25 herë titullin kampion të Gjermanisë (rekord), 5 herë UEFA Champions League (rekord për skuadrat gjermane), 18 kupa gjermane(DFB Pokal), 8 kupa lige(DFB Ligapokal), 1 superkupë evropiane për klube, 1 kupë bote për klube etj. Skuadra të tjera të njohura janë dhe Augsburg, Nuremberg(gjer. Nürnberg), 1860 Mynih (gjer. 1860 München).

PolitikaRedakto

Burimi i të dhënaveRedakto

  1. ^ DER BROCK HAUS - IN EINEM BAND 9. AUFLAGE, LEIPZI 2000 BUCH-NR. 07048 2