Flamuri zyrtar
Flag of Saxony.svg
Flamuri shtetëror Emblema
Flag of Saxony.svg Coat of arms of Saxony.svg
Statistika
Kryeqyteti: Dresden
Hapësira: 18.415,66 km²
Banorë: 4.261.896 (30 Qörshor 2006)
Dendësija e popullsisë: 231 Banorë në km²
Website: http://www.sachsen.de
ISO 3166-2: DE-SN
Politika
Kryeministri: Stanislaw Tillich (CDU)
Partia në pushtet: CDU dhe SPD
Harta
Deutschland Lage von Sachsen.svg

Saksonia (gjermanisht Sachsen) është Republik federative në Republikën federale Gjermane. Ai kufizohet në veri me Brandenburg, në veriperëndim me Sachsen-Anhalt, dhe në perëndim me Thüringen dhe jugperëndim me Bayernin. Pos kësaj ka dhe kufirin në jug me Çekinë dhe në lindje me Poloninë. Kryeqyteti është Dresdeni.

GjeografiaRedakto

HistoriaRedakto

DemografiaRedakto

EkonomiaRedakto

KulturaRedakto

PolitikaRedakto

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto