Mynihu (gjermanisht München) është një qytet në juglindje të Gjermanisë. Ai është dhe kryeqyteti i landit të Bavarisë (gjerm. Bayern). Me rreth 1.3 milion banorë, Mynihu radhitet për nga madhësia e qyteteve gjermane në vendin e tretë pas Berlinit dhe Hamburgut.

Mynihu
Gjermanisht : München
Qytet
noform
Stema_figura
Emblema e Mynihut
Flag of Munich (striped).svg
Flamuri i Mynihut
Vendndodhja
Mynihu is located in Gjermania
Mynihu
Mynihu

Koordinatat: 48°8′0″V 11°34′0″L / 48.13333°V 11.56667°L / 48.13333; 11.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Landi Flag of Bavaria (lozengy).svg Bavaria
Qarku Mynihu
Partia PSD / Të Gjelbërtit / Rosa Liste
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 310.43 km2
Lartësia 519 m (m.n.d.)
Popullsia 1,484,226 banorë
Dendësia 4,800 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1158
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 80000-81929
Koordinatat 48° 8′ 0″ Veri

11° 34′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare muenchen.de

HistoriaRedakto

Mynihu është një nga qendrat më të rëndësishme ekonomike dhe kulturore të Republikës Federative Gjermane.

SportRedakto

Në Mynih gjendet dhe klubi më i njohur i Gjermanisë në futboll, FC Bayern München, i cili konsiderohet si njeri nga ekipet më të mira evropiane në futboll.

Fest kulturoreRedakto

Në këtë qytet çdo vit festohet edhe festa më e madhe popullore (festa e birrës), e njohur si Oktoberfest, të cilën për çdo vit e vizitojnë për 2 javë më radhe rreth 6 milion njerez.

Kjo feste e ka rrjedhen e saj që nga 12 tetori 1810 me rastin e martesës së Princit bavares Ludwig dhe princeses Theresia. Per hir të saj vendi ku mbahet kjo feste quhet Theresienwiese. Kjo feste është mbajtur për herë të parë më 17 tetor të vitit 1810.

TransportiRedakto

Mynihu është një pikë lidhëse e transportit me një rrjet shumë të dendur automobilistik dhe hekurudhor.

 
Skema e qarkullimit me metró dhe autobuzë


KulturaRedakto

Për kultivimin e kulturës gjermano-shqiptare në Mynih përkujdesen anëtarët e organizuat në Qendrën e pavarur kulturore shqiptare "Rilindja"[1].

Burim i të dhënaveRedakto

  1. ^ Regjistri i shoqatave të huaja në Gjermani: Kosova Arkivuar 28 shtator 2007 tek Wayback Machine - në int. prill 2007