Adriana Matoshi (lindur më 5 shkurt 1980) është aktore kosovare. Në Greqi, ajo u vlerësua si aktorja më e mirë. Në Festivalin italian FilmLabFestival, ajo u vlerësua si "Aktorja më e mirë" e festivalit. Po ashtu, ajo u nderua me çmimin "Adriana" nga roli i saj në shfaqjen "Zija".[1]

Adriana Matoshi
U lind në
KombësiaShqiptare
PunësimiAktore

Jeta e hershmeRedakto

Adriana Matoshi lindi në Gjilan. Shkollën fillore dhe atë të mesme e mbaroi në Gjilan, ndërsa më vonë vazhdoi dhe mbaroi studimet në Prishtinë. Ajo vlerësohet si një nga aktoret më të talentuara në Gjilan. Matoshi është në lidhje dashurie me futbollerin Keith Owen Groeneveld dhe ka katër fëmijë nga martesa e parë . Dhe tani esht deputete ne Kuedin e Republikes se Kosoves.

FilmografiaRedakto

2019Redakto

Shiko edheRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 29 tetor 2019. Marrë më 29 tetor 2019. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtmeRedakto