Papa Adriani IV (Nicholas Breakspear l. afërsisht 1100, Abbots Langley - v. 1 shtator 1159, Anagni) ishte papa i 169 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 4 dhjetor 1154 dhe deri më 1 shtator 1159. Paraardhës i tij ishte papa Anastasi IV, ndërsa pasardhësi papa Aleksandri III.

Papa Adriani IV
PopeAdrianIVCameo.jpg
Papa Adriani IV (cameo)
papa i 169 i Kishës Katolike
Zgjedhja 4 dhjetor 1154
Shugurimi peshkopal 5 dhjetor 1154
Fundi papatit 1 shtator 1159
Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
Paraardhësi papa Anastasi IV
Pasardhësi papa Aleksandri III
Emri Nicholas Breakspear
Lindja Abbots Langley, afërsisht 1100
Vdekja Anagni, 1 shtator 1159
Varrimi Nekropoli papal në bazilikën e Shën Pjetrit

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En Adriani IV - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Anastasi IV
Papë
4 dhjetor 11541 shtator 1159
Pasardhësi 
papa Aleksandri III