Papa Adriani V (Ottobono Fieschi l. 1205 afërsisht, Genova - v. 18 gusht 1276, Viterbo) ishte papa i 186 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 11 korrik 1276 dhe deri më 18 gusht 1276. Paraardhës i tij ishte papa Inoçenti V, ndërsa pasardhësi papa Gjoni XXI.

Papa Adriani V
Papa Adriano V.jpg
papa i 186 i Kishës Katolike
C o a Adriano V.svg
Zgjedhja 11 korrik 1276
Fundi papatit 18 gusht 1276
Paraardhësi papa Inoçenti V
Pasardhësi papa Gjoni XXI
Emri Ottobono Fieschi
Lindja Genova, 1205 afërsisht
Vdekja Viterbo, 18 gusht 1276
Varrimi Shën Françesku, Viterbo

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
papa Inoçenti V
Papë
11 korrik 127618 gusht 1276
Pasardhësi 
papa Gjoni XXI