Aeroporti Atatürk

aeroport ndërkombëtar në Stamboll,Turqi

Aeroporti Atatürk i Stambollit (turqisht: İstanbul Atatürk Havalimanı) është aeroportit kryesor ndërkombëtar i Stambollit, Turqi (i ndjekur nga Aeroporti Ndërkombëtar Sabiha Gökçen) dhe është aeroporti më i madh në Turqi për nga numri i përgjithshëm i udhëtarëve, destinacioneve të shërbyera dhe lëvizjeve të avionëve. U hap në vitin 1924 dhe gjendet në Yeşilköy, në anën evropiane të qytetit, është 24 km nue perëndim[1] të qendrës së qytetit dhe funksionon si qendra kryesore për aviokompaninë turke Turkish Airlines.

NgjarjeRedakto

Sulme terroristeRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "EAD Basic - Error Page" (në anglisht).
  2. ^ "Blast and gunfire 'at Istanbul airport'". BBC News (në anglisht).

Lidhje të jashtmeRedakto