Ajaçio

komunë në departamentin Corse-du-Sud, Francë

Ajaçio (ne gjuhen korse "Aiacciu") është një qytet bregdetar francez, ndodhet në ishullin e Korsikës. Qyteti numëron rreth 52.880 banorë, është qendra e prefekturës së departamentit të Korsikës së jugut, dhe qendër e qarkut të Korsikës.

Ajaçio
Qytet
Stema_figuraFlag of Ajaccio.png
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Departamenti Korsika e Jugut
Qarku Arrondissement Korsika
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1


HistoriaRedakto

Supozohet se emri i qytetit,origjinën e ka nga fjala greke Agation (port i mirë), sepse qyteti është i vendosur ne një pozicion strategjik tregëtar. Qyteti gjatë viteve është pushtuar nga qytetërime të ndryshme si nga Romakët, Longobardët, Pisanët dhe më së fundmi nga Gjenovezët te cilët ia shitën ishullin francezëve më 1768, nga ai moment ishulli është pjese e departamenteve te Francës. Në vitin 1769 në këtë qytet, lindi një fëmijë cili u bë i famshëm në botë me emrin Napoleon Bonaparte.

Qytetarë të shquarRedakto

Napoleon Bonaparte (Perandor francez)

Alizée (këngëtare franceze)

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Ajaccio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale