Korsika

rajon administrativ në Francën

42°54′N 9°30′E / 42.9°N 9.5°E / 42.9; 9.5

Korsika
Corse (frëngjisht)
Corsica (korsikisht)
Location of Korsika
Popullsia
 • Gjithsej322 120

Korsika (fr:Corse; [kɔʁs]; korsikisht dhe italisht: Corsica) është një ishull në detin mesdhe (i katërti më i madh pas Sicilisë, Sardenjës dhe Qiprojës njëherit nën administrimin e Francës është gjithashtu edhe një rajon i Francës i cili përbëhet nga dy departamente Corse-du-Sud (2A) dhe Haute-Corse (2B) . Ky ishull i Mesdheut u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si Ishulli i Bukurisë (fr:île de Beauté).

Gjeografia

Redakto
 


Historia

Redakto


Kriminaliteti

Redakto

Kriminaliteti në Korsikë është tepër i lartë gjatë vitit 2009, 682 vrasje të qëllimshme janë kryer në Francë[1], 28 prej tyre në Korsikë[2].

Referime

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto
  • Costa, L.J.; Cécile Costa (2005). "Préhistoire de la Corse". Kyrnos Publications pour l'archéologie. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2018. Marrë më 26 prill 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (frëngjisht)
  • "TerraCorsa,I Muvrini and much more Corsican music". TerraCorsa. Marrë më 22 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Dumas, Alexandre (2003) [1845]. "The Corsican Brothers". Arthur's Classical Novels. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2008. Marrë më 22 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)