Korsika

rajon administrativ në Francën

Koordinatat: 42°54′V 9°30′L / 42.9°V 9.5°L / 42.9; 9.5


Korsika (fr:Corse; [kɔʁs]; korsikisht dhe italisht: Corsica) është një ishull në detin mesdhe (i katërti më i madh pas Sicilisë, Sardenjës dhe Qiprojës njëherit nën administrimin e Francës është gjithashtu edhe një rajon i Francës i cili përbëhet nga dy departamente Corse-du-Sud (2A) dhe Haute-Corse (2B) . Ky ishull i Mesdheut u sundua nga popuj të shumtë gjatë historisë, por pati edhe disa periudha të shkurtra të pavarësisë. Ishulli quhet shpesh edhe si Ishulli i Bukurisë (fr:île de Beauté).

Korsika
Corse (frëngjisht)
Corsica (korsikisht)
Rajon
Stema_figura
Emblema e Korsikës
Flag of Corsica.svg
Flamuri i Korsikës
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Prefektura Ajaçio
Departamente 2 departamente
Qarqe qarqe (Arrondissement)
Kantone kantone
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 8 680 km2
Popullsia 322 120 banorë
Dendësia 37 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
PBB € 8.17 bilion
PBB për frymë € 25,523

GjeografiaRedakto


HistoriaRedakto


KriminalitetiRedakto

Kriminaliteti në Korsikë është tepër i lartë gjatë vitit 2009, 682 vrasje të qëllimshme janë kryer në Francë[1], 28 prej tyre në Korsikë[2].

BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  • Costa, L.J.; Cécile Costa (2005). "Préhistoire de la Corse". Kyrnos Publications pour l'archéologie. Arkivuar nga origjinali më 7 tetor 2018. Marrë më 26 prill 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (frëngjisht)
  • "TerraCorsa,I Muvrini and much more Corsican music". TerraCorsa. Marrë më 22 gusht 2011. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Dumas, Alexandre (2003) [1845]. "The Corsican Brothers". Arthur's Classical Novels. Arkivuar nga origjinali më 19 prill 2008. Marrë më 22 tetor 2014. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)